Kompletná výmena výťahu v bytovom dome

Kompletná výmena výťahu v bytovom dome

Kompletná výmena výťahu v bytovom dome

Doba, ktorou prechádzajú bytové domy v súčasnosti, nie je ľahká, nakoľko došlo k tomu, že dom, ktorý už prešiel akoukoľvek rekonštrukciou, má na „krku“ úver, ktorý treba splácať najbližšie roky.

Z toho vyplýva, že akákoľvek investícia je veľmi otázna a bohužiaľ niekedy vôbec nepripadá do úvahy. Samozrejme, staré súčasti domu, ako je napríklad aj výťah, sa naďalej opotrebováva, a je len otázkou času, kedy jeho životnosť skončí.

Vtedy sa vynorí otázka: „Čo budeme robiť?“

Ako sme uviedli v predošlých článkoch, máme tri možnosti: udržať výťah v kondícii, aby ako-tak fungoval, čiastočne ho modernizovať alebo kompletne vymeniť.

Na obrázku je výťah pred výmenou.

Otázka výťahu bude v najbližších rokoch stále aktuálnejšia. Keď nastala doba zatepľovania, nadobudnúť u vlastníkov bytov presvedčenie o tom, že je to správne z hľadiska prevádzkových nákladov a predĺženia životnosti bytového domu, nebolo až také ťažké, ako keď sme nadhodili tému „čo ideme robiť s výťahom“. Áno, výťah bude úspornejší, predpokladá sa menej nákladov na servis, výrazne sa zlepší jeho estetická stránka, ale stále to berieme ako tú poslednú vec, do ktorej sa chceme pustiť. „Veď keď vydržal 30-40 rokov, nevydrží ešte aspoň 10 rokov, kým splatíme úver?“

Odpoveď na otázku je „áno, môže vydržať, ale znášame riziká spojené s bezpečnosťou“. Vieme, že súčasne platná legislatíva a normy sú podstatne prísnejšie ako boli v 80. – 90. Rokoch, kedy sa vystavala väčšina bytových domov na sídliskách. Staré výťahy majú len minimum bezpečnostných prvkov oproti tým súčasným. Príklad auta je v tomto prípade adekvátny. Ak si idete kúpiť nové, resp. ojazdené auto, vyberiete si už také, ktoré zabezpečuje vyšší komfort, ale hlavne vyššiu bezpečnosť a nekúpite si starú škoda Favorit, ktorý o airbagoch a ABS môže len snívať. To isté je aj pri výťahu, len v tomto prípade je to špecifické v tom, že ojazdený výťah si nekúpite, ale starý buď zmodernizujete (čím aj tak nedôjde k odstráneniu všetkých bezpečnostných rizík podľa platnej legislatívy), alebo vymeníte komplet výťah za nový, čo je aj politika našej firmy. (Allevat, s.r.o.)

Na podnet pána, ktorý reagoval na naše predošlé články, chceme uviesť odpovede na jeho otázky:

Aká je cena za kompletnú výmenu výťahu v bytovom dome?

Nakoľko je na Slovensku veľa typov bytových domov, je ťažké presne určiť cenu výmeny výťahu „od stola“, preto sa každý BD rieši individuálne. Sú bytové domy, kde je možné výťah zväčšiť oproti pôvodnému, či už z hľadiska konštrukcie výťahu, ale aj rozšírením a hlavne prehĺbením výťahovej šachty.

Aby sme mali predstavu, koľko taký výťah stojí, opíšem štandardný prípad.

Ak je šachta panelová (vo väčšine prípadov dochádza k zväčšeniu kabíny z dôvodu lepších konštrukčných riešení, a, samozrejme, aj nosnosti).

  • 8 – 9 staníc
  • nosnosť 320 kg – 400 kg
  • 37 000 – 42 000 € s DPH/1ks
  • 13 – 14 staníc
  • veľký + malý výťah, teda po novom 450 kg + 800 kg -1000 kg
  • 95 000 – 115 000 € s DPH/komplet obidva výťahy

Ak je šachta drátosklo, resp. pletivo, je nutné šachtu opláštiť, čo zvyšuje náklady výmeny výťahu (podľa súčasných platných noriem)

8 – 9 staníc 50 000 – 52 000 € s DPH/ks (toto je prípad max. zväčšenia šachty).

Keď opláštime iba jestvujúcu šachtu, tak je to o cca 4000 – 6000 € s DPH menej.

Všetko záleží na požiadavkách klienta. Samozrejme, ceny sú iba orientačné.

Nakoľko na trhu s výťahmi je veľmi veľa firiem, ktoré vám vedia túto službu zabezpečiť, nastáva otázka, ako si teda vybrať. Veľa bytových domov tlačí silou-mocou na cenu, kvalita je až na druhom mieste, čo nie vždy je správne, ale to sa odzrkadlí až časom na technickom stave výťahu.

Aj napriek tomu, že to bolo napísané v predchádzajúcich článkoch treba znova pripomenúť, že jedine kompletná výmena výťahu firmou ktorá ponúka výťah jedného výrobcu, dokáže zabezpečiť najvyššiu možnú kompatibilitu jednotlivých komponentov a taktiež dostupnosť náhradných dielov aj do budúcnosti.

Na obrázku je zobrazený vymenený výťah s automatickými dverami.

Tešíme sa, že doba pokročila a prevažná väčšina ľudí, ktorí majú na pleciach otázku „čo ďalej s výťahom“, už ani neuvažuje o čiastočnej modernizácii alebo rekonštrukcii výťahu, ale sústreďuje sa na výber spoľahlivých firiem, ktoré zabezpečujú kompletné výmeny typových výťahov.

V tomto úsilí vás, samozrejme, podporujeme, ale hlavne vám radi pomôžeme z hľadiska technickej podpory prípravy ponuky, a ešte radšej aj pri samotnej realizácii :-)

 

Zaujala vás naša ponuka? Neváhajte a kontaktujte nás, bližšie informácie vám zašleme v čo najkratšom možnom čase.

Kompletná výmena výťahu v bytovom dome

Kompletná výmena výťahu v bytovom dome

Kompletná výmena výťahu v bytovom dome

Napíšte nám Zavolajte nám